ÖZGEÇMİŞ

Cevdet Atalan, 1965 Malatya/Battalgazi doğumludur. 1983 yılında Malatya İmam Hatip Lisesi’nden iyi derece ile mezun olmuştur devamında İnönü Üniversitesi Malatya Meslek Yüksek Okulu İşletmecilik Bölümü’nü yüksek derece ile bitirmiş ve İnönü Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne dikey geçiş yapmıştır ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1990 yılında mezun olmuştur.

1995 yılında İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Ana Bilim Dalı’nın Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bölümü’nde “Kuru Kayısı İhracat Pazarlaması ve Sorunları” konulu yüksek lisans tez çalışmasını tamamlamıştır. 500-160 numaralı bu tez çalışması kuru kayısının ticareti konusunda Türkiye’deki ilk akademik çalışmalardan olmuş ve çeşitli akademik çalışmalarda atıf yapılarak alanına ışık tutmuştur. Akademik yaşamında İnönü Üniversitesi Malatya Meslek Yüksek Okulu İşletme Bölümü’nde “Pazarlama İlkeleri”, İnönü Üniversitesi Akçadağ Meslek Yüksek Okulu Yerel Yönetimler Bölümü’nde “Halkla İlişkiler” dersini ve İnönü Üniversitesi/TÖTM çalışanları için düzenlenen hizmet içi eğitimlerde “Halkla İlişkiler” dersini vermiştir.

Çalışma hayatına 1985 yılında Malatya Ticaret Borsası’nda başlayan Atalan, 1988 yılında İnönü Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’nda devlet memuru olarak çalışmaya başlamıştır.

Bu süreçte 12 yıl İnönü Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’nda şube müdürlüğü, sonrasında İnönü Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı ve İnönü Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı, 8 yıl İnönü Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı, 2 yıl İnönü Üniversitesi Sivil Savunma Koordinatörlüğü, devamında Turgut Özal Üniversitesi Genel Sekreterliği ve aynı üniversitede Rektör Danışmanlığı görevini yapmıştır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevine ilk olarak 2019 yılında Başkan Danışmanı olarak başlamıştır. Ocak 2020’den bu yana Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Bu süreçte Atalan şu eğitim ve kurslara katılmıştır:

  • Kamu İhale Kurumu tarafından düzenlenen “Eğiticilerin Eğitimi” programı
  • Kamusal Eğitim Ar-Ge tarafından düzenlenen “4734 sayılı Kanun Eğitimi” programı
  • Kamu Mevzuatı Eğitim Derneği’nin düzenlediği “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Resmi Yazışma Kuralları, Kamu İhale Mevzuatı ve EKAP” eğitimleri
  • Mahalli İdareler Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen “5018 sayılı Yasa ve Kamu İhale Eğitimi”
  • TÜBİTAK ve TÜSSİDE tarafından düzenlenen “Stratejik Yönetim Çalışma” programları
  • Kamusal Mevzuat Platformu tarafından düzenlenen “Kamu İhale Mevzuatı” programı
  • Hollanda’da düzenlenen “Civil Defence and Search&Rescue Organizations/Sivil Savunma ve Araştırma-Kurtarma Organizasyonları” programı
  • Makedonya’da düzenlenen Erasmus Programı kapsamında Tetova Devlet Üniversitesi İdari Yapılanmasının İncelenmesi programı
  • C. Devlet Personel Başkanlığınca düzenlenen “Kamuda Yönetici Yetkinliklerinin Eğitimi” programı
  • İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yetenek ve Verimliliği Artırma” programı

2018 yılında ise İnönü Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ev sahipliğindeki “Ceza Muhakemesinde Uzlaştırmacı” programına katılmıştır, sertifika almaya hak kazanmıştır ve Adalet Bakanlığı siciline kayıtlı bir uzlaştırmacıdır.

Sosyal yaşamında aktif spor geçmişi olan Atalan, Tekvando dalında 2. Dan unvanına sahiptir. 1985 yılında Türkiye Üniversiteler Arası Tekvando şampiyonasında Türkiye ikincisi olmuştur. Yine Tekvando dalında milli hakem, Yüzme dalında bölge hakemi ve lisanslı futbolcu olarak Futbol hakemi lisanslarına sahiptir.  Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü tarafından düzenlenen “Kamp Yeri Seçimi, Doğayı Keşif Yürüyüşü, Doğada Hayatta Kalma Teknikleri ile Doğada Güvenlik Önlemleri Kampı” etkinliğine katılmıştır.

Cevdet Atalan İngilizce bilmekte olup evli ve üç çocuk babasıdır.