BAŞKAN

 

KURUMSAL

 

PROJE ve HİZMETLER

 

KÜLTÜREL FAALİYETLER

 

MALATYA

 

İLETİŞİM

 

 
 
 
 

Ana Sayfa / Kültürel Faaliyetler


» MABESEM (Sanat ve Eğitim Merkezleri)

» Semt Konakları / Çok Amaçlı Sosyal Tesisler

» MADEM (Aile Danışma ve Destek Merkezi)

» Kadınlar Kültür ve Spor Merkezi

» Engellilere Yönelik Çalışmalar

» Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler

» Seyyah Sinema ve Tiyatro Tırı

» Kadın Dostu Kent

» Ramazan Etkinlikleri

» Fuarlar

» Etkinlik Takvimi

 

Kültürel ve Sanatsal Etkinlikler


MALATYA KÜLTÜRÜ ULUSLAR ARASI ARENAYA TAŞINDI
Son 4 yılda sosyal ve kültürel etkinliklerde önemli projelere imza atan Malatya Belediyesi, birçok etkinliğini uluslar arası arenaya taşıdı. Festival ve sempozyumlar düzenlenerek, Malatya kültürünün uluslar arası boyutta tanıtılması için çeşitli çalışmalar yapılıyor.
Ülke çapında ses getiren konferans, panel, seminer, yarışma, anma programı, sergi, fuar ve festivallere imza atan Malatya Belediyesi, kültürel amaçlı kitaplar da yayınladı.

BÜYÜK MUTASAVVIF NiYAZi-i MISRi, DOĞDUĞU TOPRAKLARA SANKi YENiDEN DOĞDU

Büyük mutasavvıf ve şairin tanıtılması amacıyla 2’si uluslararası sempozyum olmak üzere 3 panel, 4 konferans düzenlendi, Malatya Kent Konseyi tarafından Niyazi-i Mısri Haftası ihdas edilerek Hazret, hafta boyunca çeşitli etkinliklerle tanıtıldı. Ayrıca hakkında 3 adet kitap, broşür ve cd yayınlandı.
Malatya’lı ünlü şair ve mutasavvıf Niyazi-i Mısri Belediye tarafından düzenlenen etkinliklerle 4 asır sonra doğup büyüdüğü topraklarda adeta yeniden doğdu.
Bu toprağın bağrından çıkan ilim, kültür ve mana adamlarının anılmasının ve yeni kuşaklara tanıtılmasının önemli olduğuna, bunun vefadan öte ‘manevi bir borç ve görev’ olduğuna inanan Belediye Başkanı Ahmet Çakır önderliğinde başta Malatya olmak üzere, İstanbul, Limni ve Çanakkale’de yapılan etkinliklerle Mısri’nin tanıtılmasına öncülük edildi.
Malatya Belediyesi tarafından gerek Hazretin anılması gerekse hayatı ve eserlerinin anlaşılması adına çok sayıda etkinlik düzenlendi. Geziler yapıldı, CD ve kitaplar yayımlandı.

 

9-10 Ekim 2010 tarihlerinde Malatya Belediyesi-TÜRKKAD iş birliği ile İstanbul /Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi, 15-17 Ekim Malatya Belediyesi Konferans Salonu’nda ortaklaşa olarak düzenlenen uluslararası Niyazi-i Mısri Sempozyumu’na yurt içinden ve dışından 37 akademisyen ve yazar katılarak tebliğ sundular.

7-9 Temmuz 2011 tarihlerinde Limni Belediye Başkanı Chatzidiamantis Antonios ve beraberindekiheyet Malatya’yı ziyaret ederek Limni Belediyesi ile Malatya Belediyesi arasında “Kardeş Belediye Anlaşması” imzalandı. İki belediye arasında Mısri’nin tanıtılması amacıyla kültürel işbirliği yapılması karara bağlandı.

26 Mayıs 2012 tarihinde hazretin kabrinin bulunduğu Yunanistan’ın Limni Adası’ na gezi düzenlenerek burada bir panel yapıldı. Panele dönemin Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ahmet Çakır başta olmak üzere 200’e yakın kalabalık bir topluluk katıldı.

2-3 Ekim 2012 tarihleri arasında Malatya Belediyesi tarafından Malatya /Anemon Otel’de düzenlenen 3. Uluslararası Niyazi-i Mısri Sempozyumu’nda ise yine yurt içi ve dışından katılan 28 akademisyen ve yazar tebliğlerini sunarak Mısri’yi çeşitli yönleriyle tanıttılar.

Ayrıca son dört yılda çeşitli tarihlerde 2 adet panel ve 3 adet konferans düzenlendi. Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi ve Battalgazi Kaymakamlığı ile ortaklaşa olarak başlatılan proje kapsamında Battalgazi ilçesinde 20 dönümlük bir alanın tahsisi yapılarak hazretin adını taşıyan bir kültür merkezinin yapımı için çalışmalar başlatıldı.

Son olarak 4 Haziran 2013 tarihinde Malatya Belediyesi’nin katkılarıyla Çanakkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından Çanakkale Troya Kültür Merkezi’nde bir konferans ve tasavvuf musikisi konseri düzenlendi.


MALATYALILAR ÖZAL’I UNUTMADI
Malatya Belediyesi tarafından, hemşerimiz 8. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal’ın vefat yıl dönümü nedeniyle “Turgut Özal’ı Anma” konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansa katılan tüm misafirlere, Malatya Belediyesi tarafından düzenlenen “Türk Siyaset Tarihinde Turgut Özal” konulu makale yarışmasında kitapta yayınlanmaya layık görülen eserlerden oluşan “Türk Siyaset Tarihinde Özal” konulu kitap hediye edildi.


TAŞ HEYKEL SEMPOZYUMUNA 12 ÜLKE KATILDI

2010 yılında düzenlenen Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu’na 12 ülkeden 12 heykeltraş katılırken, 1 ay süren sempozyum sonunda Malatya’ya 12 heykel kazandırıldı.

 

MALATYA, TARiHi KENTLER BiRLiĞi TOPLANTISINA EV SAHiPLiĞi YAPTI
Malatya Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin Nisan 2011’deki toplantısının ev sahibi oldu. Malatya Valiliği, Malatya Belediyesi, ÇEKÜL Vakfı işbirliği ile düzenlenen ve 3 gün süren seminere, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Mehmet Özhaseki, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin SÖZEN ve çok sayıda davetli katıldı.

BiR KARDEŞLiK PROJESi: EHL-i BEYT SEVGiSi

Yeni nesillere, Ehl-i Beyt’in önemini ve çağlar aşan sevgi felsefesini anlatmak amacıyla Malatya Belediyesi, Hacı Bektaş-ı Veli Vakfı, Cem Vakfı ve Zeynel Abidin Vakfı işbirliği ile “Ehl-i Beyt Sevgisi” konulu panel düzenleniyor. Bu yıl 9.su düzenlenen panelde, Ehl-i Beyt’in örnek yaşantıları da anlatılarak, günümüzdeki birçok sorunun temelinde bu değerlerden uzaklaşmanın yattığı vurgusu yapıldı. Bu yıl ilk kez düzenlenen “Ehl-i Beyt Aşkına, Muharrem İlahileri” adlı tasavvuf musikisi konseri de büyük ilgi gördü.


DIŞ CEPHELER BOYANIYOR MALATYA’NIN SOKAKLARI RENKLENiYOR    


“Daha Temiz Bir Malatya Projesi” kapsamında başlattığı “Binalar Boyanıyor Şehrimiz Güzelleşiyor” kampanyası ile Malatya Belediyesi, şehrin sokaklarını renklendirdi.
Proje kapsamında ilk olarak Taştepe Mahallesi’ndeki 90 binanın dış cephesi boyatıldı. Ardından da Malatya’nın en önemli ulaşım akslarından olan İnönü ve Atatürk Caddeleri üzerindeki binaların boyanmasına başlandı. Şu ana kadar bu bölgedeki binaların yüzde 60’ı boyanmış olup, geri kalan binaların da boyatılması konusunda çalışmalar devam ediyor.

Kampanya kapsamında evlerini boyamak isteyen vatandaşlara iskeleyi belediye ücretsiz sağlarken, belediye ile protokol imzalayan boya firmalarının bayileri de satışlarda liste fiyatı üzerinden %50 indirim ve taksit imkanı sağlıyor.


KARDEŞ ŞEHİR PROJELERİ
Şehirlerin de kardeşi olur...
Malatya Belediyesi, 2010 yılında ABD’nin Baton Rouge şehri ile de protokol imzalayarak kardeş şehir olmuştu. Malatya’nın diğer kardeş şehirleri arasında Aybek (Afganistan, Semengen), Saarbrücken (Almanya), Buhara (Özbekistan), Lefke (KKTC) yer alıyor.

MALATYA’NIN, TUNUS’TA YENi BiR KARDEŞ ŞEHRi OLDU
Dostluk köprülerinin kurulması adına büyük önem taşıyan kardeş şehir projeleri, ülkeler arası ilişkilerin de büyümesine vesile oluyor. Haziran ayında Tunus’a yapılan ziyarette Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ekibinde yer alan Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ülkede yaptıkları gezi ve incelemelerin yanı sıra Tunus’un Kef şehri ile kardeş şehirlik protokolü de imzaladı. Ayrıca, Tunus’ta düzenlenen fuarda açılan Malatya standında, Malatya ile kayısının tanıtımı da yapıldı.

 
     
 
         
 

Tasarım ve Kodlama: Malatya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü - 2013 ©


Desteklenen Tarayıcılar: Internet Explorer 7+, Firefox 3+, Google Chrome, Safari 4+