a
444 51 44
Çağrı Merkezi
Share
FOTOĞRAF MAKİNASI MÜZESİ

Şehit İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağı’nda 30 Eylül 2017 tarihinde resmi açılışı yapılmış olan «2023 Fotoğraf Makinası Müzesi», Asya ve Avrupa’nın en büyük «Fotoğraf Makinası Müzesi» olma özelliğine sahiptir. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan «2023 Fotoğraf Makinası Müzesi», alanında dünyanın üç büyük müzesinden biridir.

Malatya mimarisine uygun iki katlı betonarme bina olarak inşa edilen müzenin, 771 metrekare kullanılabilir alanı, 220 metrekare deposu, 285 metrekare aktif olarak kullanılabilen bahçesi bulunmaktadır.

Müze açılış ve kapanış saatleri: 09:00 -17:00

Müze, en eskisi 1876 tarihli olan objelerle ziyaretçilerine 144 yıllık bir serüveni sunmaktadır.

Müzede toplamda 2023 adet fotoğraf makinası, 3600 adeti aşkın aksesuar ve sarf malzemesi, 20 kişiye aynı anda hizmet verebilen işlevsel projeksiyon, 1976 model 16 mm film makinası ile çizgi film gösterimi ve ücretsiz fotoğrafçılık eğitimi verilebilen sinema salonu, fotoğrafları baskı haline getirebilecek işlevsel karanlık oda, iki farklı «Malatya Hatırası» fotoğraf çekim köşesi, teknik bakım ve onarım odası (5.600’ü aşkın parçanın periyodik bakım ve restorasyonunun yapıldığı yer), sergi salonu (sanat severlerin sergi amaçlı ücretsiz olarak kullanabilecekleri alan) ve dinlenme alanları yer almaktadır.

Engelli asansörüne sahip müze, lavabo ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını gidermelerini sağlayacak altyapıya sahiptir. Müzede aynı zamanda görme engelliler için sesli betimleme, işitme engelliler için de işaret dili ile müze tanıtımı yapılmaktadır.

Fotoğraf Makinası Müzesi, Malatya’mızda adeta anılarımızı gün yüzüne çıkaran zaman makinesi müzesi işlevi görmektedir. Bu ruhla her geçen gün daha kalabalık kitleleri bağrına basıp onlara ev sahipliği yapmaktadır. Yıllık ortalama 120 bin kişiyi ağırlayan Fotoğraf Makinası Müzesi, dünden bugüne bugünden yarına fotoğraf makinalarının tarihsel sürecini zihinlere nakşetmektedir.

Müzelerin,  tarihsel değerleri olan kültürel nesne ve objeleri toplumun beğenisine sunup bilgi ve bilinç kazandırarak eğitmek,  duyarlılık oluşturmak ve heves aşılamak gibi temel amaçları vardır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Fotoğraf Makinası Müzesi, bu ruhla kazanç beklentisi olmadan fotoğraf makinalarının tarihsel süreçteki değişimini ve zenginliğini sergileyerek kültür ve sanat alanında ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi 2023 Fotoğraf Makine Müzesi, açıldığı günden bu güne her yıl bir ödüle layık görülüyor.

2017/2018 yıllarında  “TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ” Müze özendirme yarışmasında «Arşiv ve Koleksiyon Müzesi»  ödülüne layık görüldü.

2018/2019 yıllarında “EMA MUSEUM ACADEMY”  Avrupa Müze Akademisine yapılan 400’ü aşkın müze başvurusunda ilk 10’a girerek mansiyon ödülüne layık görüldü.

Müzemiz, her yıl düzenlenen uluslararası “FOTOKAMP” etkinliklerinde yerel ve ulusal bazda birçok fotoğraf sanatçısını ve sanatseverini müzede ağırlamaktadır.

Geliştirilebilir müzecilik kapsamında, eğitim ve aktivite alanlarıyla dünya genelinde bir statüye sahip olan müze, her yıl binlerce kişiye ev sahipliği yaparak bünyesine kazandırmış olduğu yeni alanlar ile görücüye hazırlanıyor.

 

2020 yılı sonuna doğru bitmesi planlanan müze genişletme çalışmalarıyla

            1.            Fotoğrafçılık Kütüphanesi

            2.            Fotoğrafçılık Kulübü

            3.            Fotoğrafçılık Eğitim Atölyesi de hizmete açılacaktır.

 

            *Twitter       :  @MalatyaMuzesi

            *Instagram  :  #fotografmakinamuzesi

            *FaceBook  :  Fotoğraf Makina Müzesi

            *Web Sitesi :  www.malatyafotoğrafmakinamuzesi.com

            Telefon       : Kurumsal : 0(422) 377 8647  / Müze Sorumlusu : Emre İNAN  0543 654 3673