a
444 51 44
Çağrı Merkezi
Share
Sosyal Hizmetler

EKMEĞi ve SEVGiYi PAYLAŞMAK…
“Elindeki imkanları, ihtiyaç sahipleriyle paylaşma” geleneği Malatya Belediyesi’nin yardımlarıyla hayat bulmaya devam ediyor. Milletimizin en önemli değerleri arasında “yardımlaşma” yer alıyor. Milletimiz, sadece kendi ülkesinde değil dünyanın herhangi bir yerinde olan afetlerde dahi, kardeşlerine yardım elini uzatıyor. Bireylerin bu konudaki hassasiyeti gibi, belediyeler de bölgelerinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşların temel yaşam maddelerini temin etmede yardımcı oluyor.

  

iHTiYAÇ SAHiBi AiLELERE 16 MiLYON LiRALIK YARDIM
Bugüne kadar Malatya Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere çeşitli alanlarda 16 milyon liralık yardım yapıldı.
Yapılan yardımlarda dijital sisteme geçilerek, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılaması kolaylaştırıldı. Belediye tarafından kişiye özel hazırlanan karta, vatandaşın durumuna göre aylık yardım yapılacak miktar yükleniyor ve kart sahibi Esenlik marketlerinin ve MEGSAŞ ekmek büfelerinin herhangi birinden bu kartını kullanarak istediği alışverişi yapabiliyor.

Malatya Belediyesi tarafından, şehir merkezinde ekonomik durumu iyi olmayan aileler 3 dereceye ayrılarak bu ailelere aylık, 3 ayda bir veya yılda bir kez olmak üzere yardımlar yapılıyor.
* 1. derece ihtiyaç sahibi 1.142 aileye ayda bir,
* 2. derece ihtiyaç sahibi 2.798 aileye 3 ayda bir,
* 3. derece ihtiyaç sahibi 2.383 aileye yılda bir kez gıda ve ekmek yardımı yapılıyor.

Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlara yapılan diğer ayni ve nakdi yardımlar:
* 740 aileye nakdi yardım
* 5716 asker ailesi yardımı
* 78 aileye nikah yardımı

  

GEZiCi AŞEVi
Ramazan ayında ve muhtemel afet durumlarında hizmet vermek üzere, belediye tarafından Gezici Aşevi faaliyete geçirildi. Tam teçhizatlı mutfakla donatılan Gezici Aşevi’nin, 1.500 kişilik yemek hazırlayabilecek kapasitesi mevcut.
Muharrem ayında “AŞURE” ikramı Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayı dolayısıyla gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında aşure dağıtımı da yapılıyor. Malatya Belediyesi, geniş katılıma sahne olan “Muharrem İftarları” da düzenliyor.

“OLMAYA DEVLET CiHANDA, BiR NEFES SIHHAT GiBi”
Abdullah Gül Parkı içindeki Ek Hizmet Binası’nda yer alan polikliniklerde ücretsiz sağlık hizmeti veren Malatya Belediyesi, son 4 yılda, 43 bin hastaya şifa dağıttı.
Polikliniklerde ücretsiz muayene ve kan tahlili yapılırken, diş sağlığı bölümünde de diş muayenesi ve diş çekimi yapılıyor. Belediye tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için, ilaçlar da ücretsiz olarak temin edilebiliyor.

* 43 bin hastaya 5.7 milyon liralık sağlık yardımı
* 16.188 kişiye poliklinik hizmeti
* 3.879 kişiye müşahade hizmeti
* 22.802 kişiye diş muayene ve çekimi
* 208.477 kutu ilaç hizmeti
Bu ilaçların 61.795 kutusu, huzurevi ile cezaevlerinin yanı sıra Senegal ve Suriye’ye de gönderildi.

HAYVAN PAZARI 2 KATI BÜYÜKLÜĞE ÇIKARILDI
Şehirdeki canlı hayvan ticaretinin merkezi olan Hayvan Pazarı, mevcut yapısıyla ihtiyaca cevap vermekte zorlandığı için büyütülerek modern bir şekilde düzenlendi.
Kiltepe Mahallesi Babuktu Mevkii’nde 30 dönüm üzerine kurulu olan pazar alanı, 60 dönüme çıkarılarak %100 oranında genişletildi. Alanın büyütülmesiyle birlikte altyapı düzenlemeleri, otopark ve asfaltlama, küçük baş hayvanlar için barınak yapılmış, beton duvar örülmüş ve giriş çıkış kapıları tel örgü ile ayrılmıştır.
Hayvan kesim yerleri de büyütülen alan vatandaşlara, artık daha iyi koşullarda hizmet veriyor.
Yeni açılan 22 metre genişliğindeki Babuktu yolu ile hayvan pazarına ulaşım kolaylaştırıldı.

  

BELEDİYENİN ŞEFKAT ELİ, HER CANLIYA ULAŞIYOR
Bulgurlu Yolu üzerinde yer alan Hayvan Kısırlaştırma ve Geçici Bakımevi, belediye tarafından yenilenerek hayvanlara daha iyi koşullarda hizmet vermesi sağlandı.
Tesiste modern bir ameliyathane, açık ve kapalı kafesler yapıldı, alan tel örgü ile çevrildi.
Kamera kayıt sistemi mevcut olan bakımevinde, 50 olan hayvan barınma kapasitesi 120’ye çıkarıldı.
Bakımevine kolay ulaşım için yeni yol bağlantısı ile birlikte 120 metre uzunluğunda 2 metre yüksekliğinde betonarme perde duvar yapıldı.
Bugüne kadar bakımevinde veterinerler tarafından, sokak hayvanlarına yönelik 1.867 adet kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirildi. Ayrıca, 423 adet sokak köpeği ise talepte bulunan vatandaşlar tarafından sahiplenildi.