a
444 51 44
Çağrı Merkezi
Share
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ e-TR ÖDÜLÜ FİNALİSTİ OLDU

  • Malatya Büyükşehir Belediyesi, Municipality in a Box (MIB) projesi ile eTürkiye (eTR) ödüllerinde, Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi’nde finalist oldu.

 

Teknolojik gelişmeleri hizmetlerine yansıtarak, vatandaşların yaşamlarını daha da kolaylaştıran Malatya Büyükşehir Belediyesi, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye’nin en saygın ödülleri arasında gösterilen eTürkiye (eTR) Ödülleri’nde finalist seçildi.

 

Konu ile ilgili olarak verilen bilgilere göre, TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ve TBV (Türkiye Bilişim Vakfı) tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen eTR ödüllerinde Büyük Ölçekli Belediye Kategorisinde, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin projesi finalist oldu.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yarışmaya; bilgi teknolojileri çözümlerini tek bir çatı altında toplayarak; veritabanı yönetim sistemi, içerik yönetim sistemi, servis odaklı kurumsal entegrasyon altyapısı, yönetim bilgi sistemi, coğrafi bilgi sistemi, mobil belediyecilik gibi uygulamaların konsolide edilmesini amaçlayan Municipality in a Box (MIB)( Bütünşehir Bilgi Sistemi Uygulamaları) projesi ile katıldı.

 

Proje içerisinde; Büyükşehir Belediyesi Resmi Web Sitesi, e-kent rehberi, e-mezarlık, e-imar uygulamaları, coğrafi bilgi sistemleri, mobil uygulamaları, süreç yönetimi uygulama sunucusu ve kurumsal portal uygulamaları ile başvuru yapıldığı kaydedildi.

 

Büyük Ölçekli Belediye Kategorisi


TÜSİAD ve TBV tarafından 2003 yılından bu yana devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulması amacıyla düzenlenen yarışmada Malatya Büyükşehir Belediyesinin, nüfusu 750 binden fazla olan Belediyelerin bulunduğu Büyük Ölçekli Belediye kategorisinde ödüle layık görüldüğü belirtildi.

 

Ödül töreni, 8 Nisan’da TBMM’de


Kamu kurumlarının ayrı, yerel yönetimlerin ayrı kategorilerde değerlendirildiği yarışmanın ödülleri, 8 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de düzenlenecek olan törende verilecek. Finalist projeler arasında ödül alacak projelerin,  ödül töreni sırasında  jüri üyeleri tarafından elektronik oylamayla oylanacağı ve kazanan projenin o anda belirlenerek ödüllerin dağıtılacağı bildirildi.

 

  

eTürkiye (eTR) Ödülleri Nedir?


eDevlet; devletin, hizmetlerini Bilgi ve İletişim Teknolojileri’ni kullanarak vatandaşa, iş dünyasına sunması yoluyla daha etkin ve verimli bir yönetime ulaşılmasıdır. 

eDevlet kavramı, merkezi kamu teşkilatlarında, yasama ve yargı erklerinde uygulanabileceği gibi, yerel yönetimlerde de uygulanabilir. 

eDevlet kamudan vatandaşa (G2C), kamudan iş dünyasına (G2B) ve kamudan kamuya (G2G) işlev görebilir. eDevleti otomasyon projelerinden ayıran temel farklılık, eDevlet projelerinin iş süreçlerini yeniden tanımlayan, vatandaşın, iş dünyasının ve kamu çalışanının erişimine açık projeler olmalarıdır.

 

TÜSİAD ve TBV yukarıda belirtilen noktaları göz önüne alarak, kamu kurumları ve yerel yönetimlerin başarılı e-Devlet uygulamaları hakkında farkındalık yaratmak ve öne çıkan uygulamaları ödüllendirmek hedefi ile 2016 yılında da 13. eTR ödülleriverilecektir. 

 

Ödülün amacı

 

TÜSİAD ve TBV, ekonomide ve toplumsal yaşamda kalitenin, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılmasına; şeffaf ve etkin kamu yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunacak bilgi toplumuna dönüşümün gerçekleştirilmesine, birer sivil toplum örgütü olarak katkıda bulunmanın görevleri olduğunu düşünerek 2003 yılında “eTRÖdülleri”ni oluşturmuşlardır. 

“eTR Ödülleri” ile devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesiyle, bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir. 

Bu kapsamda, kamu kurumlarının eDevlet uygulamalarını hızla gerçekleştirmeleri, özel sektörün ise söz konusu dönüşüme destek olacak çalışmaları sürdürmesi yönünde özendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu dönüşümden doğrudan etkilenecek toplumun bireylerinin, dönüşümü doğru algılamalarını sağlamak üzere bilgilendirilmesi hedeflenmektedir.