a
444 51 44
Çağrı Merkezi
Share
Yüz Akı 4 Yılımızı Geride Bırakırken

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde halkımızın büyük teveccühüyle göreve geldiğimiz günden bu güne, bize duyulan güvene layık olmak üzere ekibimle birlikte şehrimize hizmet etmenin heyecan ve onurunu yaşıyoruz.

Göreve geldiğimiz günden bu yana ‘açık, şeffaf ve hesap verebilir’ bir anlayışla çalışarak, hizmet etmeye, bu güvene layık olmaya gayret ettik.

“Her bilenin üstünde daha iyi bilen vardır” düsturundan hareketle, istişareye önem vererek projelerimizi ilgili oda ve STK temsilcileri ile görüşerek halkımızla paylaştık.

Öte yandan bu şehirde yaşayan her vatandaşın, verilen hizmeti aynı kalitede almaya hakkı olduğu gerçeğinden hareketle; bölgelerarasında yaşanan bütün ayrıştırıcı unsurların giderilmesi amacıyla; doğusu batısı, kuzeyi ve güneyi ile kentin her metrekaresine aynı gözle bakan, aynı değerde gören bütüncül bir anlayışın geliştirilmesine büyük önem verdik.

Hizmet ve yatırımlarımızı planlarken, kentimizde bu güne kadar ihmal edilmiş bölgelerin sorunlarına daha fazla eğilmeyi kendimize görev bildik, şiar edindik. Bunu sadece görevimizin bir icabı olarak değil; vicdani bir sorumluluk ve hepsinden önemlisi inancımızın ve ‘hizmette adalet’ anlayışımızın bir gereği olarak yapmaya çalıştık.

Geride bıraktığımız dört yıl içerisinde rutin belediye hizmetlerinin kalitesini arttırma çabalarımızın yanında; gerek fiziki, gerekse sosyal ve kültürel belediyecilik adına başlatılan büyük projelerle, şehrin önünü açma, şehri daha yaşanılabilir bir kent haline getirme gayretimiz bir bir meyvelerini vermeye başladı.

* 351 kilometre uzunluğunda altyapı çalışması, 1 milyon 100 bin metrekarenin üzerinde kaldırım düzenlemeleri,
* Yeni açtığımız ve açmakta olduğumuz Büyükşehre yakışır cadde ve bulvarları,
* Tamamlanan ve yapımı devam eden modern çocuk ve bölge parkları,
* 160’ı aşkın yenilenen ve şehre bambaşka bir anlam kazandıran prestij cadde ve sokakları,
* Hayata geçirilen Kent Bilgi Sistemi ve e-belediye uygulamaları,
* Kentin yeşil dokusuna katkı veren yeni yeşil alanları,
* Yarıdan fazlası yenilenen makine parkı ve otobüs filosu,
* Şehrimize birincilik ödülü getiren Sanat , Okuma ve Eğitim Merkezleri,
* Malatya tarihinde ilk kez hizmete açtığımız Semt Konakları,
* Çok Amaçlı Sosyal Tesisler, Aile Danışma ve Destek Merkezi,
* Kadın Kültür ve Spor Merkezi, Belediye Şehir Tiyatrosu, Seyyah tiyatro ve sinema tırı,
* Sanayi ve Ticaret, Yapı ve Dekorasyon, Tarım ve Hayvancılık, İstihdam ve Ulusal Kitap Fuarları,
* Yeni Modern Gasilhanesi,
Ve Belediye tarihinde görülmedik tür ve zenginlikte ulusal ve uluslararası ölçekteki kültürel ve sanatsal etkinlikleri hayata geçirdik.

Halkımızın hizmetine sunduğumuz bütün bu yatırımların yanı sıra;
- İçerisinde olimpik yüzme havuzları, futbol, voleybol, hentbol ve basketbol sahaları, sauna ve Türk hamamı, bilardo ve fitness salonu, mini golf ve tenis kortlarının bulunduğu 53 dönüm üzerine kurulmakta olan 16 500 metrekarelik kapalı alana sahip Yaşam ve Spor Merkezi;
- Dev yapay göleti, ticari alanları, inşa edilecek modern konutları ile kente yeni bir soluk kazandıracak, adeta hayat verecek Horata Vadisi Projesi,
- Malatyaya yakışır yeni Nikah Sarayı
- Eski Şıra Pazarı, Mısır Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, kuşak yolları, yeni kavşak düzenlemeleri,
- Kaba inşaatı büyük oranda tamamlanan Kültür ve sanat Galerisi ile Sanat Sokağı, Tarihi dokusunu bozmadan inşa ettiğimiz Kernek Meydanı,
- Karakavak bölgesinde oluşturduğumuz şehri tek merkezli halden kurtaracak yeni alt merkez,
Ve daha birçok özgün proje ile, bu kenti büyükşehire ve 2023 hedefine hazırlamaya çalışıyoruz.

Bu kutlu yolda elbette en büyük güvencemiz; başta dört yıldır birlikte çalıştığımız değerli Meclis Üyelerimiz, yönetim ekibimiz ve Belediye personelimiz olmak üzere desteklerini her daim yanı başımızda gördüğümüz saygıdeğer vatandaşlarımızdır. Onların destek ve dualarını gördüğümüz, hissettiğimiz sürece bu kente olan hizmet aşkımız bitmeyecek, daha büyük işler yapmaya olan inancımız artarak devam edecektir.

Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ahmet ÇAKIR / Belediye Başkanı 
___________________________ 
baskan@malatya.bel.tr