a
444 51 44
Çağrı Merkezi
Share
TARIM FUARI’NDA MALATYA’NIN EN İYİ BALI SEÇİLDİ

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen ve bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Doğu ve Güneydoğu Tarım Teknolojileri Makine, Hayvancılık ve Gıda Fuarı düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor.

 

Fuar etkinlikleri kapsamında Mişmiş Park Fuar alanında bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘En iyi bal’ yarışması düzenlendi.

 

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Arı Yetiştiricileri Birliği’nin ortaklaşa düzenlediği yarışmada üreticiler en iyi ve kaliteli bal için yarıştı.

 

Programa Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarım ve Orman İl Müdür Vekili Tahir Macit, TKDK İl Koordinatörü Murat Tunç, TARSİM Malatya Bölge Müdürü Mehmet Ali Doğan, Vakıf, dernek oda ve birlik başkanları ile vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Gürkan: Önemli olan, balın organik ve doğal olması

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, organik balın önemine değinerek, “Bugün ülkemizin de içerisinde bulunduğu en büyük sıkıntılardan bir tanesi tükettiğimiz gıdaların, organik ve doğal olup olmaması arasındaki tereddütlerimizdir. Gün içerisinde tüketmiş olduğumuz organik ve doğal olmayan gıdaların bazı hastalıklara mahal verdiğini hepimiz biliyoruz. Malatya'daki çiftçilerimizin önündeki engellerin aşılması noktasında, üretimlerinin daha faydalı, hızlı, teknolojik araç ve gereçlerle daha doğal bir yapıyı bozmadan üretimin arttırılması noktasında çok büyük çalışmalar sergilenmektedir. Yerel Yönetimler olarak bu çalışmaları daha üst seviyelere taşıma noktasında elimizden gelen gayret ve çabayı göstereceğiz. Çiftçilerimizin, üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Macit: Arının en önemli görevi doğayı dengede tutmaktır

 

Balın insan sağlığı için önemli bir ürün olduğunu belirterek Müdürlük olarak arı üreticilerini teşvik etmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyleyen Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür vekili Tahir Macit, “Gıda güvenliği, tarlalar ve arazilerin korunması yanında arıların da korunmasını ön görmektedir. Aslında arının birinci ve en önemli görevi doğayı dengede tutmaktır. Arıların korunması için bakanlığımız bu bağlamda, arılar ve arıcılığın desteklenmesi açısından ana arı desteği ve kovan başına destek vermektedir. Arıcılıkta kovan sayısı bakımından dünyada ilk sıralardayız. Fakat bal üretiminde biraz daha gerilerdeyiz.” dedi.

 

Çolak: Üreticilerimizin hep yanında olduk

 

Malatya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Çolak ise, birlik olarak üyelere her türlü desteği sunduklarını belirterek, “Burada üreticilerimiz, alın teri göz nuru ürünlerini sergilemektedir. Biz burada üreticilerimizin emeklerini değil, iyilerin içinden en iyi ürünleri yarıştırıyoruz. Biz üreticilerimizin her zaman yanında olduk, onları destekledik” dedi.

 

Eni iyi bal Yazıhan’dan

 

Yarışmaya katılan ballar, 3 kişilik jüri heyeti tarafından, tadı, kokusu, rengi, su oranı, temizlik ve işlem görüp görmediğine bakılarak değerlendirildi.

 

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Yazıhan ilçesinden Hüseyin Buğday’ın ürettiği bal 266 puan alarak birincilik ödülü kazandı. Yarışmada Hekimhan ilçesinden Hüseyin Levent 255 puan alarak ikinciliği, Yeşilyurt ilçesinden Yusuf Özdemir 246 puan alarak üçüncülüğü kazandı.

 

‘En İyi Bal Yarışmasında’ birinci olan Yazıhan ilçesinden Hüseyin Buğday’a birincilik ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan verdi.